Fotografavimas žiemą

Daug fotografų yra „sezoniniai”: jau rudenį fototechniką padeda „žiemoti”. Bet tikrų fotoentuziastų jokie šalčiai nesulaikys. Kaip fotografuoti žiemą, kaip naudoti fototechniką ir ar šaltis nekenkia? Į šiuos klausimus mėginama atsakyti straipsnyje.
Šalčių dar tikrai bus ;)


Technika

Šaltis nekenkia

Šaltis paprastai nekenkia fotoaparatui. Saikingas atšalimas net naudingas - jis labai sumažina jutiklio triukšmus.
Labai dideliame šaltyje ekranėlis gali „užšalti” - nieko nerodyt. Nieko baisaus, nes tai nekenksminga ir laikina.

Akumuliatoriai mėgsta šilumą

Labiausiai šaltis nepatinka fotoaparato akumuliatoriams - jų galia ir ištvermė sumažėja. Šalčiui ypač jautrūs AA formos akumuliatoriai. Tad žiemą pravartu turėti atsarginį komplektą šiltoje kišenėje. Jei akumuliatoriai visai išsikrovė, o aptikote dar 1 (patį geriausią :) ) vaizdelį, kurį būtina nufotografuoti, sušildykite akumuliatorius - tai trumpam „prikels juos iš numirusių”.

Laikyk fotoaparatą šaltai

Vandens garai - jūsų priešas. Tad žiemą reikia stengtis, kad jų mažiau papultų ant fotoaparato: stengtis nekvėpuoti į ieškiklį ir, aišku, niekad nepūsti į objektyvą, norint jį nuvalyt ;)
Geriau neatšildyti fotoaparato, jei tai nebūtina. Važiuojant fotografuoti automobiliu, jame geriau laikyti temperatūrą apie 0. Jei visgi fototechnikai teks keisti šiltą ir šaltą aplinkas, apsaugoti ją nuo kondensato šiltoje patalpoje padės paprastas šiukšlių maišas. Sandariai kompaktiškai šaltame ore supakuota technika nesugers vandens garų, kai ją įnešite į šiltą patalpą (ar automobilį).
Atšildant fotoaparatą geriau minimizuoti poveikį su aplinka: neišimti iš dėklo, nenuimti objektyvo dangtelio. Fotoaparatas visai atšyla per kelias valandas. Jei labai nekantraujate pamatyti nuotraukas, atminties kortelę išimkite iš anksto.

Fotografavimas

Eksponavimas

Dažniausiai pakanka pasirinkti automatinį ekspozicijos nustatymą - fotoaparatas susidoros su sunkiausiais apšvietimo atvejais. Bet ne visada... Jei vaizde daug šviesaus paviršiaus ir truputis juodų fragmentų, šie nuotraukoje gali pasidaryti labai tamsūs, o sniegas - pilkas. Nieko baisaus - tai galima pataisyti, koreguojant nuotrauką. Bet siekiant absoliučios kokybės geriau padaryti ir 1-2 papildomus kadrus darant +1EV - +2EV ekspozicijos korekciją. Fotoaparato automatika gali visai išprotėti, jei saulė šviečia tiesiai į objektyvą - tai labai sudėtingas atvejis o fotoaparatas tikrai nežino, ką jūs norite vaizde matyti: žemę ar saulę. Tokiu atveju galima daryti -2EV ir +2EV ekspokorekcijas. Jei abejojate, o kadras turi gautis „labai geras” :), fotografuokite RAW formatu.

Kompozicija

Gerai pasnigus yra geras laikas „piešti” minimalistinius peizažus. Sniegui užklojus daugumą vizualių trukdžių, galite fotografuoti lyg klasikine fotojuosta: nespalvotai ir daugiau dėmesio kreipdami į kompoziciją.

Mėlyni šešėliai

Mėlyni šešėliai - tai sunkiai išvengiama žiemos blogybė. Ją sukuria melsvi sniegas ir dangus. Šis efektas matomas tik saulės apšviestuose kadruose. Jį sumažinti galima mechaniškai nustačius baltos spalvos balansą, o objektyvą nutaikius į lygiai apšviestą, bet ne šviesiausią sniego plotą. Atrinktose fotografijose mėlynus šešėlius reikėtų koreguoti: pažymėti reikiamą plotą ir sumažinti jo spalvingumą (CTRL-U).

Drabužiai

Tavo mama teisi - apsirenk šilčiau! :) Kepurė, šalikas ir kelnės-batai, už kurių nepribyra sniego, yra būtini. Mažesniame šaltyje naudingos pirštinės su atvirais pirštais.
Gali praversti ir cheminiai rankų ar kojų šildytuvai - tai lanksčios plokštelės, kurios šildo kelias valandas. Mačiau (euro) vaistinėse. Lyg apie 5 Lt kainuoja. Beje, jie turi gauti deguonies, kad šildytų.

Momentai

Laikas

Tinkamiausias metas fotografuoti žiemą yra toks pat kaip ir kitais metų laikais: saulėtekis ir saulėlydis. Šiuo metu kryptingas saulės apšvietimas išryškina apsnigtų objektų formas. Bet žiemą saulė nepakyla aukštai, tad fotografuoti prasminga ir dienos metu. O retas rytinis rūkas visad puikus!

 

Naktinis peizažas

Kada žemė būna šviesesnė už dangų? Žiemos naktį. Tai geras metas fotografuoti įdomius, fantastiškus peizažus.

 

Pilka nėra bespalvė

Akys raibsta nuo kompiuterinių HDR peizažų. Žiema - puikus metas paieškoti pilkos atspalvių, subtilių spalvų niuansų ir derinių.

 

Portretai

Fotografuojant žmones verta naudoti blykstę. Ji bent šiek tiek pašviesins pakankamai tamsius siluetus spindinčio sniego fone.

 

Paukščiai

Žiema - tai tinkamiausias metas tinginiams paukščių fotografams :) Tereikia paberti lesalo ar įsitaisyti arčiau lesyklos. Norėdami užfiksuoti paukščių judesius, naudokite ilgesnį išlaikymą (1/10-1/100).

 

Išskirk spalvą

Baltame-pilkame fone spalvotas objektas atrodo labai išraiškingai.

 

Makro

Žiema - puikus metas fotoaparatu pastudijuoti ledo kristalų chaosą ir tvarką...

 
 
Šaltinis: efoto.lt
Daugiau šioje kategorijoje: 10 patarimų foto turistams »