10 patarimų foto turistams

Žiema, šalta, atostogos. Traukia į šiltesnius kraštus. Fotografuojama dabar daug. O rezultatai?
Čia rasite 10 paprastų patarimų savo turistinėms nuotraukoms pagerinti.
Galima išskirti 3 fotografuojančių išvykose mėgėjų tipus:

 

  1. Taupo juostą, ar atmintį ar tiesiog tingi. Užfiksuoja ‚gražiausias‘ vietas ir ‚svarbiausius‘ įvykius. Atsiveža standartinį ‚buvom čia matėm šitą‘ albumą svečiams parodyti. Nuobodu.
  2. Šaudo negailėdami. Atsiveža tūkstančius nuotraukų. Visas įrašo į DVD ar patalpina internete ir užmiršta. Reti žiūrovai sužavėti nuotraukų kiekio retai varginasi ieškoti deimanto mėšlo krūvoje.
  3. Daro meną. Ilgai tupinėja apie kultūros paminklus, zuumina peizažus visais objektyvais, slankioja pavojingomis gatvelėmis. Pamačius tokias kelionių nuotraukas dažnam žiūrovui kyla klausimai: ‚kur tai? kas tai? kažkur išvažiavai? su kuo? ką veikei? Ir išvis – padėk nuotraukas, geriau papasakok.‘

Esminės klaidos lyg aiškios. Tad čia pamėginta surašyt 10 paprastų patarimų kaip padaryti nors kiek įdomesnes nuotraukas keliaujant.

 

          1. Pasiruošimas

Na suprantama, prieš išvykstant reikia pasirūpinti įranga. Pasiimti pakankamai juostos/atminties (3x nei tikimasi), praverstų atsarginis akumuliatorius. Reikalingas patogus ir saugus dėklas, apsauga nuo dulkių, lietaus, optikos valymo priemonės. Rekomenduočiau paimti kelis fotoaparatus. Ypač kai pagrindinis fotoaparatas yra didelis, veidrodinis. Nors tai universalus fotoaparatas, bet jam dažnai trūksta operatyvumo, naudojimo paprastumo. Kai kuriose situacijose dideliu fotoaparatu fotografuot neįmanoma ar tiesiog pavojinga (fotoaparatui ar fotografui). Nebūtina išlaidauti – pakaktų nupigintos vienkartinės ‚muilinės‘. Tokia gali išgelbėti neplanuotame baidarių pasiplaukiojime ar margame rytų turguje.

          2. Fotografavimas. Fotografuok iš arti

Principas ‚viskas matyti‘ gerai fotografijai netinkamas. Tai techninės, dokumentinės fotografijos principas. Tokios nuotraukos monotoniškos, nuobodžios. Prieš fotografuojant būtina pagalvoti – o kas šiame kadre įdomu? Atsirinkus, prieiti arčiau ir būtent tai fotografuoti. Tai ypač svarbu fotografuojant žmones. Fotografuokit veidus. Ne nereikia daryti ‚pasinių‘ nuotraukų, bet nereikia bijoti ‚nupjauti‘ kojas ar kelis į kadrą įlindusius draugelius. Antraplaniai personažai (žmonės, aplinka, peizažas) ir turi būti 2 plane t.y. toliau, horizonte.

3. Supaprastink kompoziciją

Išmesk iš kadro tai kas nereikalinga. Tai 2 punkto loginis pratęsimas. Dažnai į nuotrauką norima sukišti viską. Viską kas matosi. ‚Čia aš, čia mūsų auto čia pilis čia ....‘. Viskas yra, viskas matyti viskas vienodai svarbu ar nesvarbu. Atrink svarbiausius dalykus prieidamas arčiau. Išmesk nereikalingus dalykus pakoreguodamas kadrą.

4. Fotografuok kojomis

 

Galva ir akimis visu pirma. Galima fotografuoti iš širdimi. Galima rankomis, kojomis. Fotografuok fotoaparatu mažiausiai. Paaiškinsiu.
Perkant fotoaparatą dažniausiai klausiama: o koks jo zuumas? t.y. optinis didinimas. Blogas kriterijus. Taip nusipirkę fotoaparatą vartotojai dažniau dirba didinimo mygtukais nei kojomis. Iš arti nufotografuotas objektas būna žymiai įdomesnis nei priartintas - tad rekomenduotina padirbėti kojomis ir galva ieškant geresnio fotografavimo taško.
Geriausi pasaulio foto reportažai padaryti fiksuoto židinio nuotolio (nezuuminiais, 40mm paprastai) foto objektyvais. Didelis optinis didinimas reikalingas nebent paparaciams ar foto medžiotojams gamtoje. Didelis priartinimas iškraipo vaizdą, padaro jį nenatūralų.
Dar priminimas - nebūtina fotografuoti iš vieno aukščio – pasilenk palipk aukščiau, pakreipk fotoaparatą vertikaliai – gausi užfiksuosi įdomių kadrų.

5. Naudokis apšvietimu


 

Kūrybingai naudokis. Geriausia šviesa – nestipri šoninė vakare ar anksti ryte. Šiuo metu išryškėja detalės, šešėliai būna dideli, išraiškingi, bet ne per daug kontrastingi.
Karštuose kraštuose dieną sunku fotografuoti. Tuo metu saulė spigina iš viršaus, šešėlių beveik nėra, jie labai tamsūs. Truputi pagelbėja priverstinis blykstės įjungimas. Naktį kiti ‚malomumai‘: tenka naudoti blykstę ar stovą. Stovas nepatogu, na o blykstė vaizdą ‚plokščią‘, užtamsina antrą planą. Vaizdą pagyvinti galima naudojant nakties fotografavimo (night scene, night portrait) ilgo išlaikymo su blykste režimą arba nenaudoti blykstės išvis jei nėra labai tamsu. Vaizdas nebus labai ryškus ar kontrastingas, bet jis tikrai bus įdomus. Bet kokiu atveju fotografuojant naktį skubėti nereikia, fotoaparatą laikyto stabiliai. Nors tai jau ,kūrybinė‘ fotografija. Jei reikia ryškių, garantuotų nuotraukų – naudok blykstę. Visada. Net dieną.

6. Fotografuok žmones.

Gamta graži, architektūros paminklai yra svarbūs, bet įdomiausi yra žmonės. Ypač tau artimi žmonės. Tad neužmiršk jų užfiksuoti neužmiršdamas anksčiau minėtų taisyklių.
Dar vienas argumentas: žmogaus figūra nuotraukoje dažnai padeda suprasti aplinkos mastelius. Tai ypač pravartu kalnuose. Aišku, nudegę, pavargę draugai pagadina nuostabų peizažą, bet užtai pagyvina nuotrauką.

7. Fotografuok įvykius

 

Rekomenduodamas fotografuoti žmones nesiūlau fotografuoti klasikiniu būdu: ‚stokit čia, žiūrėkit ten, šypsena...‘. Žymiai įdomiau matyti natūralius žmones realiose situacijose. Fiksuokit tai kas vyksta. Bus ką prisiminti. Nebūtina pozuoti ar ilgai kadruoti. Netaupykite kadrų – juk skaitmeninė technika: galėsite ištrinti nevykusius kadrus. Čia verta prisiminti rekomendaciją naudoti mažą skaitmeninį fotoaparatą. Šis žymiai patogesnis nepastebimam įvykių, žmonių fotografavimui.

8. Fotografuok nesitaikydamas

Taip, ši rekomendacija prieštarauja anksčiau minėtiems komponavimo dėsniams, bet juk nebūtina laikytis vieno metodo. Skaitmeninė technika atveria naujas lomografijos galimybes. Tai taip vadinamas fotografavimas rankomis – tiesiog ištiesk, nukreipk fotoaparatą ten kur reikia. Ir fotografuok negailėdamas (geriau ištisinio fotografavimo režime). Aišku, jei tu ar draugai nesi didelis lomografijos mėgėjai, tokias nuotraukas būtina gerai atrinkti. Bet atrankos rezultatas dažnai labai pradžiugina.

 

9. Atrink ir sutvarkyk nuotraukas

1000 nuotraukų kelionės įspūdžių sugadins žiūrovų nuomonę ir apie aplankytą šalį ir apie fotografą. Negalima vadovautis principu – nepatinka nežiūrėk. Jei rodai nuotraukas kitiems gerbk jų laiką, akis ir nervus, rodyk tik atrinktas geriausias nuotraukas sugrupuotas dienomis ar šalimis. Rodomas nuotraukas reikia sumažinti iki 600 taškų pločio internetui (paštui) ar iki 1000 taškų pločio rodant iš CD. Dažnai reikalinga ir nedidelė kontrasto korekcija. Padidinus kontrastą 10-20% vaizdas nors ir pagadinamas bet tampa malonesnis žiūrovo akiai. Šias operacijas paprasta atlikti nemokamomis programomis (FastStone Image Viewer, Picasa, XnView) Patalpinti galima www.flickr.com, www.picasaweb.google.com serveriuose, o geriasias parodyti čia :)

10. Išsaugok archyve

 

Sutvarkytas nuotraukas būtina negaištant išsaugoti į CD ar DVD. Laikyti kompiuteryje ir nesaugu ir neekonomiška. Kompiuteryje laikyti tik sumažintų nuotraukų archyvą. Paprasčiausias būdas jį pasidaryti – naudoti minėtas nemokamas programas. Jomis galima greitai padaryti sumažintas nuotraukų kopijas (iki 1000 taškų) ar tiesiog paruoštas HTML formato galerijas kurias galima patogiai peržiūrėti naršykle. Bet šis paprasčiausias būdas nėra patogus nuotraukų paieškai DVD archyve. Tai rodo ir prastokos šio straipsnio nuotraukos – tingėjau archyve ieškoti originalų, pasinaudojau sumažintomis kopijomis. Ši tema dar bus nagrinėjama.

Šaltinis: efoto.lt