Besikeičianti vestuvių fotografavimo mada Lietuvoje

Laikas keičia ne tik vestuvinių šukuosenas, drabužių madas - keičiasi netgi pačios vestuvių šventimo tradicijos. Nenuostabu, kad pokyčiai neišvengiami ir vestuvių fotografavime. Fotografai turi taip pat prisitaikyti, keisti darbo taktiką, nuotraukų siužetus ir netgi atnaujinti fototechniką arba papildyti ją įvairiais, naujais rinkoje pasirodžiusiais priedais, kad galėtų įtikti reiklioms jaunavedžių poroms.

Teigiama, kad per pastaruosius du dešimtmečius pasikeitė švenčių įpročiai bei atsinaujinus fototechnikai, pasikeitė ir žmonių įgeidžiai, o paslaugų įkainiai per pastaruosius keletą metų pakilo 2–3 kartus.

Žinoma, kad tokiems rinkos pokyčiams postūmį davė ir pačios fototechnikos rinkos augimas, jos didesnės  galimybės. Pavyzdžiui, atliktos „Global Industry Analysts“ pasaulinės skaitmeninių fotoaparatų rinkos studijoje, teigiama, kad iki 2010 m. pasaulyje bus parduota daugiau negu 122 mln. skaitmeninių fotoaparatų. Populiarumas sparčiai auga dėl naujausių nuotraukų spausdinimo, jų saugojimo, baterijų ir interneto technologijų. Rinkos plėtros garantu ir toliau išlieka vartotojams prieinama kaina, nuolat diegiamos pažangios technologijos, leidžiančios fiksuoti nepriekaištingus kadrus.

Sakoma, jog juntama ne tik technologijų, bet ir globalizacijos, emigracijos įtaka. Fotografas S. Valiulis teigia, jog seniau vestuvių fotografai stengėsi išlaikyti savo nuotraukose tradicinių vestuvių vaizdus. Dabar globalizacija, sugrįžę emigrantai, besivystančios technologijos keičia vestuvių papročius, o tuo pačiu ir nuotrauką. Dėl to užfiksuotuose kadruose nebematome senųjų vestuvių tradicijų

Lietuvos vestuvinės fotografijos madas veikia pasaulio tendencijos. Anot fotografo A. Pocej: „– Šiuo metu Lietuvoje labai išpopuliarėjo reportažas – jaunieji jau nestatomi šalia paminklo, nes tai nemadinga ir neaktualu. Tokia nuotrauka nesuteikia konteksto, neparodo, ar žmonės myli vienas kitą. Dabar vyrauja vestuvinės fotografijos, kuriose užfiksuotos emocijos, išryškinamos tos dienos akimirkos. Ta mada atėjo iš užsienio.“

Internetinio portalo „Didysis vestuvių katalogas“ įkūrėjas Rokas Grunda, teigė, kad fotografo paslaugos yra populiariausios iš visų siūlomų vestuvinių paslaugų. „Pastaraisiais metais vestuvių fotografai pradėjo aktyviai reklamuotis internete, nes ten yra visos galimybės pristatyti savo darbus. Su fotografais populiarumu vestuvių šventėse gali lygintis tik nebent vestuvinių suknelių nuomininkai“.

„Verslo žiniose“ rašoma, kad įvairios vestuvių paslaugos per praėjusius metus brango 10–80%. Tačiau konkrečių žinių apie vedybų verslą – „industriją“, kurioje kasmet sukasi vis daugiau „nulių prieš kablelį“, išreikštą skaičiais, išgauti sunku.

Vadinasi, vestuvių tendencijas veikia foto-technikos galimybės, globalizacija, emigracija,  pasaulio tendencijos, užsienio vestuvių fotografavimo mados ir, žinoma, pačių jaunavedžių norai. Dažna jaunavedžių pora savo vestuves patiki fotografui, kuris dirbtų beveik slapta, tačiau atidžiau negu fotografas žurnalistas. Mano nuomone, nemaža reikšmė skiriama detalėms, įvairiems nuotraukų kontekstams, tačiau pagrindinis tikslas, kad nuotraukos pasakotų vestuvių dienos istoriją ir būtų matyti, jog žmonės myli vienas kitą.